We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU15631 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU15631
£11.14
£9.28
In stock
2227 mAh Li-Ion, 8.57Wh, 3.85V
Category: Mobile Phone Spare Parts
| SKU | RBSKU15631 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | Y |
Product Description
This iPhone 12 / 12 Pro battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 12 / 12 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 12 / 12 Pro battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 12 / 12 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 / 12 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2227 mAh |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery capacity | 8.57 Wh |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 / 12 Pro |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2227 mAh |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU15631 mobile phone sp...
£11.14
£9.28
|
Hot Product
CoreParts MBMOBILE1048 mobile phone sp...
£13.36
£11.13
|
CoreParts MBMOBILE1041 mobile phone sp...
£11.68
£9.73
|
Popular
CoreParts MBXNOK-BA0046 mobile phone s...
£13.36
£11.13
|
Recommended
CoreParts MBXMISC0015 mobile phone spa...
£10.00
£8.33
|
CoreParts MBXMISC0055 mobile phone spa...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU15631
|
MBMOBILE1048
|
MBMOBILE1041
|
MBXNOK-BA0046
|
MBXMISC0015
|
MBXMISC0055
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Nokia
|
Doro
|
Doro
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account