We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU18626 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU18626
£18.66
£15.55
In stock
3095 mAh Li-Ion, 11.97Wh, 3.87V
Category: Mobile Phone Spare Parts
| SKU | RBSKU18626 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | Y |
Product Description
This iPhone 13 Pro battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 13 Pro battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3095 mAh |
| Battery voltage | 3.87 V |
| Battery capacity | 11.97 Wh |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Pro |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3095 mAh |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU18626 mobile phone sp...
£18.66
£15.55
|
Recommended
2-Power MBI0169AW mobile phone spare p...
£23.18
£19.32
|
2-Power MBI0168AW mobile phone spare p...
£23.18
£19.32
|
CoreParts MBXMISC0055 mobile phone spa...
£15.04
£12.53
|
Hot Product
CoreParts MBXSA-BA0135 mobile phone sp...
£15.04
£12.53
|
Popular
CoreParts MOBX-BAT-DPE622SL mobile pho...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU18626
|
MBI0169AW
|
MBI0168AW
|
MBXMISC0055
|
MBXSA-BA0135
|
MOBX-BAT-DPE622SL
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Doro
|
Samsung
|
N/A
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account