We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU7220
£8.50
£7.08
In stock
iPhone 8 Battery Pack, 1821mAh
Category: Mobile Phone Spare Parts
| SKU | RBSKU7220 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | Y |
Product Description
This iPhone 8 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive
This iPhone 8 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1821 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 6.96 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1821 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spa...
£8.50
£7.08
|
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
£8.23
£6.86
|
CoreParts MBMOBILE1041 mobile phone sp...
£11.68
£9.73
|
Recommended
CoreParts MBXMISC0015 mobile phone spa...
£10.00
£8.33
|
CoreParts MOBX-BAT-DEP510SL mobile pho...
£11.68
£9.73
|
Popular
CoreParts MOBX-TOOLS-023 mobile phone...
£8.32
£6.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU7220
|
MBI0187B
|
MBMOBILE1041
|
MBXMISC0015
|
MOBX-BAT-DEP510SL
|
MOBX-TOOLS-023
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Doro
|
Tiptel
|
N/A
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account