We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Band UltraSoft Wristband White Self-adhesive printer label
SKU
10015356K
£315.19
£262.66
In stock
Z-Band UltraSoft Wristband
Category: Printer Labels
| SKU | 10015356K |
|---|---|
| EAN | 5712505721728 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Wristband, Synthetic, 0.75x11in (19.1x279.4mm); DT, Z-Band Ultra Soft, Coated, Permanent Adhesive, cartridge
Ultra-soft and flexible direct thermal polypropylene and vinyl wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Featuring a soft flexible material, Z-Band UltraSoft is one of the softest direct thermal wristbands in the market. It offers excellent resistance to most hand sanitizers.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
Ultra-soft and flexible direct thermal polypropylene and vinyl wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Featuring a soft flexible material, Z-Band UltraSoft is one of the softest direct thermal wristbands in the market. It offers excellent resistance to most hand sanitizers.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Synthetic |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Sheet width | 1.9 cm |
| Sheet length | 27.9 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 6 |
| Technical details | |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Material | |
| Material | Synthetic |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Zebra Z-Band UltraSoft Wristband White...
£315.19
£262.66
|
Recommended
Zebra Z-Ultimate 3000T White
£292.51
£243.76
|
Popular
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
£461.11
£384.26
|
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Self-adh...
£400.18
£333.48
|
Bestseller
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
£381.58
£317.98
|
Hot Product
Zebra Z-Ultimate 3000T White
£410.46
£342.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
10015356K
|
880243-012D
|
880253-031D
|
880269-025D
|
880247-025D
|
880249-031D
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|



Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account