We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CE270A/650A Toner cartridge black, 13.5K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CP 5525
- Original HP 650A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750
- 1 Black (~13,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 650 LaserJet Printing Supplies keep business productivity high. Avoid wasted time and supplies with a reliable, Original HP toner cartridge designed for frequent printing of e-mails, drafts and documents with crisp, black text.
- Ideal for offices that want to print professional-quality marketing and business materials.
- Depend on Original HP 650A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 13500.00 |
| Colour | black |
| SKU | CE270A |
| EAN | 0884962161166 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
HP 650 LaserJet Printing Supplies keep business productivity high. Avoid wasted time and supplies with a reliable, Original HP toner cartridge designed for frequent printing of e-mails, drafts and documents with crisp, black text.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Enterprise CP 5520 Series, HP Color LaserJet Enterprise M 750 n, HP Color LaserJet Enterprise CP 5525 N, HP Color LaserJet Enterprise CP 5525 Series, HP Color LaserJet Enterprise CP 5525 DN, HP Color LaserJet Enterprise CP 5525 XH, HP Color LaserJet Enterprise CP 5500 Series, HP Color LaserJet Enterprise M 750 dn, HP Color LaserJet Enterprise M 750 xh
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 13500 pages |
| Compatibility | HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Weight | 1.8 kg |
| Package width | 492 mm |
| Package height | 225 mm |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 188 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Package width | 492 mm |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Compatibility | HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750 |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962161166 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962161166 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 114.6 kg |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CE270A/650A Toner cartridge black,...
£262.96
£219.13
|
HP C8543X/43X Toner cartridge black hi...
£335.34
£279.45
|
Popular
HP Q5951A/643A Toner cartridge cyan, 1...
£265.79
£221.49
|
Hot Product
HP Q5950A/643A Toner cartridge black,...
£242.34
£201.95
|
Bestseller
HP CE255X/55X Toner cartridge black hi...
£253.19
£210.99
|
Recommended
HP CE741A/307A Toner cartridge cyan, 7...
£290.36
£241.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE270A
|
C8543X
|
Q5951A
|
Q5950A
|
CE255X
|
CE741A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Cyan
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account