AD5S560016G-S
Out of stock
SO-DDR5 16GB 5600-46 Premier
  • High speed up to 5600MHz
  • Built-in Power Management IC, more Energy-Efficient
  • Capacity Doubled
  • On-Die Error Correcting Code
  • Improved Stability
  • Works with the latest AMD and Intel platforms
More Information
SKU AD5S560016G-S
EAN 4711085941107
Manufacturer ADATA
Availability Y
PDF URLs View PDF
bandwidth per CPU core.
Higher Frequencies
The DDR5-5600 SO-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
Improved Stability
Memory
Package typeBlister
Memory layout (modules x size)1 x 16 GB
Internal memory16 GB
Component forPC
Memory form factor262-pin SO-DIMM
CAS latency46
Memory voltage1.1 V
Module configuration2048M x 8
ECCYes
Memory clock speed5600 MHz
Internal memory typeDDR5
Power
Memory voltage1.1 V
Features
On-Die ECCYes
Internal memory16 GB
Component forPC
CAS latency46
Memory voltage1.1 V
Module configuration2048M x 8
ECCYes
Memory clock speed5600 MHz
Internal memory typeDDR5
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Weight & dimensions
Package width300 mm
Package depth340 mm
Package height212 mm
Width55 mm
Depth170 mm
Height9 mm
Weight10.11 g
Package typeBlister
Package weight22.21 g
Packaging data
Package width300 mm
Package depth340 mm
Package height212 mm