AD5U560032G-S
In stock
32 GB, DDR5, 5600 MHz, 288-pin, U-DIMM, 1.1 V
  • Higher Frequencies
  • Built-in Power Management IC
  • Higher Capacities
  • On-Die Error Correcting Code
  • Works with the latest AMD and Intel platforms
More Information
Internal memory type DDR5
Memory clock speed 5600 MHz
Memory form factor 288-pin DIMM
Component for Notebook
SKU AD5U560032G-S
EAN 4711085939296
Manufacturer ADATA
Availability Y
PDF URLs View PDF
Higher Frequencies
The DDR5-5600 U-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What's more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
Improved Stability
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Appearance
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Chip Architecture
QuikTips: DDR5 vs DDR4 - Performance
The biggest change is that bandwidth and frequency are significantly higher. The ADATA DDR5 memory modules deliver frequencies of up to 4800MHz and feature bandwidth of 38.4GB/s, which is 50% higher than the DDR4-3200. The maximum frequency is increased 1.63 times compared to DDR4.
Memory
Package typeTray
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 32 GB
Internal memory32 GB
Component forLaptop
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency46
Memory voltage1.1 V
Module configuration2048M x 8
Memory clock speed5600 MHz
Internal memory typeDDR5
Power
Memory voltage1.1 V
Features
On-Die ECCYes
Internal memory32 GB
Component forLaptop
CAS latency46
Memory voltage1.1 V
Module configuration2048M x 8
Memory clock speed5600 MHz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Weight & dimensions
Package width55 mm
Package depth170 mm
Package height9 mm
Package typeTray
Package weight26.5 g
Packaging data
Package width55 mm
Package depth170 mm
Package height9 mm