We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 4 Port USB 3 Type A Hub - Bus Powered - Black
SKU
25-0058
£11.64
£9.70
In stock
4 Port USB 3 Type A Hub - Bus Powered - Black
- Connector 1: USB 3 Type A Male
- Connector 2: 4 x USB 3 Type A Female
- Connector 3: DC input socket (if additional power is required)_x000D_
- Dimensions: 105 x 18 x 12.8mm_x000D_
- Cable length: 100mm_x000D_
- Case material: Plastic_x000D_
- Colour: Black_x000D_
- System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)_x000D_
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 25-0058 |
| EAN | 5035624015333 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our sleek 4 port USB 3 Type A hub offers a solution to the frustration of not having enough USB ports on your laptop or PC. This plug and play solution is quick and easy to use, with the option of connecting an external power supply to maximise efficiency. You can simultaneously connect your keyboard, mouse or memory stick with this hub.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Terminal block port | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Line-out | No |
| Line-in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Combo headphone/mic port | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Cable length | 0.1 m |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| 3D | No |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Country of origin | China |
| Overload protection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 18 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4 kg |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 4 Port USB 3 Type A Hub -...
£11.64
£9.70
|
Hot Product
Targus ACH114EU interface hub USB 2.0...
£12.00
£10.00
|
New
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£17.26
£14.38
|
Popular
Belkin F4U042BT interface hub 480 Mbit...
£10.49
£8.74
|
Bestseller
TP-Link UH400 interface hub USB 3.2 Ge...
£11.59
£9.66
|
Cables Direct USB3C-HUB4BP interface h...
£10.32
£8.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0058
|
ACH114EU
|
ST4300USB3GB
|
F4U042BT
|
UH400
|
USB3C-HUB4BP
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Targus
|
StarTech.com
|
Belkin
|
TP-LINK
|
Cables Direct
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account