We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 3 Connector Cable A Male to B Male - SuperSpeed
SKU
26-2952
£2.77
£2.31
Out of stock
2m USB 3 Connector Cable A Male to B Male - SuperSpeed
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2952 |
| EAN | 5035624023475 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our USB 3 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long lasting performance. Supporting speeds up to 5Gbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 6100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct USB3-MICROB USB cable 2...
£3.31
£2.76
|
Bestseller
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable USB cable USB...
£4.07
£3.39
|
Popular
StarTech.com 3 ft Black USB 2.0 Extens...
£3.46
£2.88
|
Hot Product
StarTech.com 6 ft Black USB 2.0 Extens...
£3.70
£3.08
|
Recommended
Cables Direct 5 m, USB/USB, M/M USB ca...
£3.11
£2.59
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3-MICROB
|
81562
|
USBEXTAA3BK
|
USBEXTAA6BK
|
CDL-105
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
C2G
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account