We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts CPSSD-M.2NVME-512GB internal solid state drive M.2 NVMe
SKU
CPSSD-M.2NVME-512GB
£187.86
£156.55
In stock
512GB M.2 NVME PCIe 2280 SSD 3D NAND, TLC 2044/1685 Read/Write (MB/S) with SMI2263XT Controller - Bulk Packaging (plastic bag)
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 36 month Warranty
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | SLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | CPSSD-M.2NVME-512GB |
| EAN | 5704174605133 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
In CoreParts you will find a wide range of alternative SSD’s that match the performance of your original SSD with different sizes, Nand Flash and capacities, for Consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 1950 MB/s |
| Write speed | 1500 MB/s |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Read speed | 1950 MB/s |
| Write speed | 1500 MB/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Read speed | 1950 MB/s |
| Write speed | 1500 MB/s |
| Design | |
|---|---|
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 60 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 120 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Technical details | |
| SSD form factor | M.2 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account