We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXAS-BA0313 laptop spare part Battery
SKU
MBXAS-BA0313
£37.92
£31.60
In stock
Battery for Asus Notebook, Laptop, 45.60Wh Li-Polymer 15.2V 3000mAh
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Notebook Spare Parts
| SKU | MBXAS-BA0313 |
|---|---|
| EAN | 5715063044681 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Compatibility | ROG SCAR II GL504GV-ES015T, Rog scar II Gl764gw, ROG SCAR2-G715GV-EV023T, ROG Strix G G531GU-AL013T, ROG Strix G G531GU-AL237T, ROG Strix G G531GU-ES511T, ROG Strix G G531GV-AL022T, ROG Strix G G531GV-AL317, ROG Strix G G731GU-EV001T, ROG Strix G G731GU-EV002, ROG Strix G G731GU-EV038T, ROG Strix G G731GV-EV094, ROG Strix G G731GV-EV141T, ROG Strix G G731GV-H7144T, ROG Strix G G731GV-H7145, ROG Strix G G731GV-H7168T, ROG Strix G G731GV-H7237T, ROG Strix G GL731GU, ROG Strix G15 G512LU-HN195T, ROG Strix G15 G512LW, ROG Strix G15 G512LW-AZ104R, ROG Strix G15 G512LW-HN087, ROG Strix G15 G512LW-XS78, ROG Strix G17 G712, ROG Strix G17 G712LU-EV057T, ROG Strix G17 G712LU-EV071T, ROG Strix G17 G712LU-EV108, ROG Strix G17 G712LU-H7009T, ROG Strix G17 G712LU-H7023T, ROG Strix G17 G712LV-EV009T, ROG Strix G17 G712LV-EV049T, ROG Strix G17 G712LV-EV072T, ROG Strix G17 G712LV-I7R2060, ROG Strix G17 G712LW-EV024T |
| Battery | |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 186.6 mm |
| Weight | 251 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 186.6 mm |
| Package weight | 391 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account