We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXFU-BA0024 laptop spare part
SKU
MBXFU-BA0024
£69.90
£58.25
In stock
Laptop Battery for Fujitsu 48.00Wh Li-ion 10.8V 4400mAh Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Notebook Spare Parts
| Brand compatibility | Fujitsu |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXFU-BA0024 |
| EAN | 5706998638083 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Fujitsu |
| Compatibility | Fujitsu LifeBook AH544, LifeBook Ah564, LifeBook E733, LifeBook E734 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery | |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of battery cells | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 268 mm |
| Weight | 320 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 303 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 422 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Compatible products | LifeBook A544, LifeBook AH564, LifeBook E733, LifeBook E734 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account