We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus CAT 6A S/FTP patch cable, 10 pieces
SKU
DK-1644-A-0025-BL-10
£10.38
£8.65
In stock
CAT 6A S-FTP patch cord, Cu, LSZH AWG 26/7, length 0.25 m, 10 pieces, color black
- 2x RJ45 plug (8P8C)
- Hoods with bend protection, strain relief and latching lever protection
- Length designation on the hoods
- Inner conductor: Copper (Cu)
- 10 pieces
Category: Networking Cables
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | DK-1644-A-0025-BL-10 |
| EAN | 4016032468950 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Future-oriented standards and high-end quality for your network.
- With LSZH outer casing (Low Smoke Zero Halogen) for the best fire behavior and low smoke emission.
- Transparent yellow colored plug with metal shielding for easy identification of category 6A (500 Mhz)
- Inner conductor: Copper (Cu)
- Supports: PoE, PoE+, PoE++ (IEEE 802.3af; 3at; bt)
The DIGITUS® Category 6A Class EA patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6A standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 6A cabling. The performance has been tested up to 500 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. The grommet also has a latching lever protection, which prevents the cable from snagging and the latching lever from breaking off the plug. The yellow coloring of the plugs makes it easy to identify category 6A.
- With LSZH outer casing (Low Smoke Zero Halogen) for the best fire behavior and low smoke emission.
- Transparent yellow colored plug with metal shielding for easy identification of category 6A (500 Mhz)
- Inner conductor: Copper (Cu)
- Supports: PoE, PoE+, PoE++ (IEEE 802.3af; 3at; bt)
The DIGITUS® Category 6A Class EA patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6A standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 6A cabling. The performance has been tested up to 500 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. The grommet also has a latching lever protection, which prevents the cable from snagging and the latching lever from breaking off the plug. The yellow coloring of the plugs makes it easy to identify category 6A.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 21 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 38.64 cm³ |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 196 g |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.25 m |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account