We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama FL120 Silver Hand flashlight LED
SKU
228601
£8.48
£7.07
Out of stock
LED torch “FL120”, batteries, aluminium, 3 modes
- The robust LED torch is a reliable companion in everyday life – helpful for everything where an additional light source is needed in the household or in the event of a power failure
- LED technology for bright, even illumination
- Power-saving and long-lasting
- High-quality aluminium housing: impact-resistant and robust
- The torch is equipped with a detachable carrying loop for holding it securely in the hand
Category: Flashlights
| SKU | 228601 |
|---|---|
| EAN | 4047443535672 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
3 light modes
Adjustable in 3 modes: the right light mode for every situation - a white LED with bright light, dimmed light and flashing light
Adjustable in 3 modes: the right light mode for every situation - a white LED with bright light, dimmed light and flashing light
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Flashlight type | Hand flashlight |
| Product colour | Silver |
| Detachable strap | Yes |
| Lighting | |
| Light colour | White |
| Light output (max) | 120 lm |
| Light beam distance (max) | 50 m |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Lamp power | 3 W |
| Power | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Lamps | |
|---|---|
| Light colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Height | 145 mm |
| Head diameter | 2.5 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 227 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hama Classic Black Pen flashlight LED
£10.67
£8.89
|
|---|---|
| SKU |
123114
|
| Manufacturer |
Hama
|

Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account