We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise
SKU
2Z273AA
£356.78
£297.32
Out of stock
8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise
Category: HP
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | 2Z273AA |
| EAN | 0194850608070 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| Interface | Serial ATA |
| Country of origin | China, Thailand |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
| Technical details | |
| Box contents | 8TB 7200RPM SATA 3.5in Enterprise, Install Guide, Warranty Card, Product Notices |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Interface | Serial ATA |
| Warranty card | Yes |
| Country of origin | China, Thailand |
| UNSPSC-code | 43201803 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 78 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 980 g |
| Width | 146 mm |
| Weight | 770 g |
| Package depth | 204 mm |
| Height | 26 mm |
| Depth | 101 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 78 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 980 g |
| Package depth | 204 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Warranty card | Yes |
| Country of origin | China, Thailand |
| UNSPSC-code | 43201803 |
| Compatible products | Z2 G8 SFF/Tower, Z2 G5 SFF/Tower, Z2 G4 SFF/Tower, Z4 G4, Z6 G4, Z8 G4 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP C8543X/43X Toner cartridge black hi...
£335.34
£279.45
|
Hot Product
HP CE741A/307A Toner cartridge cyan, 7...
£290.36
£241.97
|
Bestseller
HP CE742A/307A Toner cartridge yellow,...
£286.03
£238.36
|
Recommended
HP CF280XD/80X Toner cartridge black h...
£378.48
£315.40
|
New
HP CE341A/651A Toner cartridge cyan, 1...
£413.60
£344.67
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C8543X
|
CE741A
|
CE742A
|
CF280XD
|
CE341A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Cyan
|
Yellow
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account