We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1.6TB SAS 12G Mixed Use SFF SC Multi Vendor SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 1600 GB |
| SKU | P49048-B21 |
| EAN | 0190017558998 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SAS Mixed Use (MU) SSDs are ideal for big data analytics, cloud computing, high performance compute, database applications and virtualization.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
What is new supporting point:
Offering 800 GB, 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 120000 IOPS |
| Features | |
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Random write (4KB) | 120000 IOPS |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 9.6 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Random write (4KB) | 120000 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Height | 15 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account