SP002TBSS3A55S25-IN
In stock
2000 GB V Series SATA III 2.5" SSD Version 2
More Information
SKU SP002TBSS3A55S25-IN
EAN 5056103890494
Manufacturer Integral
Availability Y
Hard drive
SSD capacity2 TB
Memory typeTLC
Data transmission
Read speed520 MB/s
Write speed470 MB/s
Data transfer rate6 Gbit/s
Endurance
Mean time between failures (MTBF)2000000 h
Features
InterfaceSerial ATA III
Component forPC/Laptop
NVMeNo
TBW rating960
SSD capacity2 TB
S.M.A.R.T. supportYes
Read speed520 MB/s
TRIM supportYes
Write speed470 MB/s
Protection featuresShock resistant
Memory typeTLC
Hardware encryptionNo
Data transfer rate6 Gbit/s
CertificationCE, FCC, UKCA
SSD form factor2.5"
Power
Power consumption (write)1.8 W
Power consumption (read)1.65 W
Operating voltage5 V
Certificates
CertificationCE, FCC, UKCA
Performance
InterfaceSerial ATA III
Component forPC/Laptop
NVMeNo
TBW rating960
S.M.A.R.T. supportYes
TRIM supportYes
Hardware encryptionNo
Design
SSD form factor2.5"
Weight & dimensions
Width69.8 mm
Weight45 g
Height7 mm
Depth100.2 mm
Package width107 mm
Package depth13 mm
Package height133 mm
Package weight64 g
Packaging data
Package width107 mm
Package depth13 mm
Package height133 mm
Package weight64 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 85%
Operating vibration3.08 G
Technical details
Operating vibration3.08 G
SSD form factor2.5"