We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN122153 networking cable Orange 305 m Cat6a U/FTP (STP)
SKU
LVN122153
£195.28
£162.73
In stock
CAT6a U-FTP network cable LSZH, B2CA, Orange, 305m 0.56mm wire
- External Cable O.D 7.6 mm
- B2ca-s1a,d1,a1
- AWG 23 solid copper
- Meter marked cable
- NVP Value: 74%
Category: Networking Cables
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Cable standard | Cat6a |
| SKU | LVN122153 |
| EAN | 5715063117248 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Lanview Cat6A U/FTP cable has been Designed for the purpose to provide an exceptional Performance for High-speed Applications.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 305 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Cable fire class | B2ca |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 17 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Orange |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 305 m |
| Cable diameter | 7.6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 7.6 mm |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account