We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect CON6FTP networking cable Aluminium Cat6 F/UTP (FTP)
SKU
CON6FTP
£12.02
£10.02
In stock
Modular Connector RJ45 Cat6 FTP AWG 27/7 to 24/7 100pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 27/7 to 24/7
Category: Networking Cables
| SKU | CON6FTP |
|---|---|
| EAN | 5715063520826 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The MicroConnect CON6FTP Modular Connector RJ45 Cat6 FTP is a high-quality solution for creating reliable and high-performance network connections. This pack includes 100 RJ45 connectors, perfect for terminating Cat6 FTP (Foil Twisted Pair) cables. These connectors ensure excellent data transmission speeds and minimize interference, crucial for stable network performance in both home and office environments. Built to European design and quality standards, the CON6FTP connectors offer durability and ease of installation, making them a smart choice for network professionals and DIY enthusiasts alike. Trust MicroConnect's 20+ years of expertise to provide pioneering connectivity solutions at a fair price.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium |
| Connector shielding | Yes |
| Connector gender | Male |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Aluminium |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account