We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect V-FTP6A0015G-SLIM networking cable Green 0.15 m Cat6a U/FTP (STP)
SKU
V-FTP6A0015G-SLIM
£5.72
£4.77
In stock
CAT6A U-FTP Slim, LSZH, 0.15m Network Cable, Green
- To order a full box, please select the following quantity: 400 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE++ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
- AWG59
Category: Networking Cables
These CAT6a cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They cables are thinner and very flexible which provides the installer a better accessibility and quick and easy switching. Furthermore, it improves the Airflow, and thereby reducing the risk of down-time. All the cables are Channel link tested up to 500Mhz (CAT6a) standard). Each cable is manufactured with a snaggles to prevents the connector to be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 32 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 24 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.15 m |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account