EP2-21308
In stock
15" PixelSense 2496 x 1664 (201 PPI), Intel Core Ultra 5, 16 GB LPDDR5x RAM, 256 GB SSD, Intel Arc Graphics 130V, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Windows 11 Pro
Category: Notebooks
| SKU | EP2-21308 |
|---|---|
| EAN | 0196388455997 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Availability | Y |
| Product Family | Surface Laptop |
| Product Series | 7 |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Surface Laptop for Business
Surface Copilot+ PCs, designed for business
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Platinum |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Pixel density | 201 ppi |
| LED backlight | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2496 x 1664 pixels |
| Display diagonal | 38.1 cm (15") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision IQ |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 600 cd/m² |
| Display technology marketing name | PixelSense Flow |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | 236V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speakers manufacturer | OmniSonic |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Charging port type | Surface Connect |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Pre-installed software | Microsoft 365 Apps |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Platinum |
| Battery | |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Depth | 239 mm |
| Height | 18.3 mm |