We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STABILO BOSS ORIGINAL marker 4 pc(s) Chisel tip Multi
SKU
70/4
£8.52
£7.10
In stock
BOSS Original Highlighter, 4 pcs, Assorted
Category: Markers
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Writing colours | Multi |
| SKU | 70/4 |
| EAN | 4006381215695 |
| Manufacturer | Stabilo |
| Availability | Y |
The Original and Still The Best
A wallet of 4 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange and Pink
A wallet of 4 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange and Pink
| Features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Fluorescent | Yes |
| Stroke width (min) | 2 mm |
| Stroke width (max) | 5 mm |
| Ink type | Water-based ink |
| Housing shape | Rectangle |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Germany |
| Packaging data | |
| Package weight | 89 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 89 g |
| Package width | 18 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Colour | |
| Product colour | Multicolour |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 96082000 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
STABILO BOSS ORIGINAL marker 4 pc(s) C...
£8.52
£7.10
|
Recommended
BIC 811935 marker 12 pc(s) Chisel tip...
£12.00
£10.00
|
Hot Product
STABILO BOSS ORIGINAL marker 6 pc(s) C...
£11.52
£9.60
|
Popular
Edding 360/4 S marker 4 pc(s) Black, B...
£8.75
£7.29
|
New
Edding 361 marker 4 pc(s) Fibre tip Bl...
£8.75
£7.29
|
BIC Highlighter Grip Pastel marker 4 p...
£6.92
£5.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70/4
|
811935
|
70/6
|
4-360-4
|
4-361-4
|
964859
|
| Manufacturer |
Stabilo
|
BIC
|
Stabilo
|
Edding
|
Edding
|
BIC
|
| Writing colours |
Multi
|
Yellow
|
Multi
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account