We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROUSB3AAF5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB A Black
SKU
PROUSB3AAF5
£75.22
£62.68
Out of stock
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 5m
- USB 3.1 gen 1 support (5 Gbps)
- Backward compatible with USB 2.0 standard
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF5 |
| EAN | 5704174248248 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.1 Gen 1 also full support of USB2.0← ←
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.←
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.←
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 5 m |
| Width | 184 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco USB-A to Mini-B Console Cable, 6...
£73.96
£61.63
|
Popular
StarTech.com 20m USB 2.0 Active Extens...
£72.08
£60.07
|
StarTech.com 3m USB 3.0 Active Extensi...
£71.09
£59.24
|
Hot Product
StarTech.com 15m USB 2.0 Active Extens...
£62.35
£51.96
|
Recommended
StarTech.com 10m USB 3.0 Active Extens...
£106.49
£88.74
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAB-CONSOLE-USB=
|
USB2AAEXT20M
|
USB3AAEXT3M
|
USB2AAEXT15M
|
USB3AAEXT10M
|
| Manufacturer |
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 1 |
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|



Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account