We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R03027 Toner cartridge black, 1x6.9K pages Pack=1 (replaces HP 80X/CF280X) for HP Pro 400
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 6900.00 |
| Colour | black |
| SKU | 006R03027 |
| EAN | 0095205982886 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Y |
| Product Family | Everyday Remanufactured |

Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.

Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.

Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.

Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Compatible Printers: HP LaserJet Pro 400 MFP M 425 dw, HP LaserJet Pro 400 M 401 dw, HP LaserJet Pro 400 M 401 a, HP LaserJet Pro 400 M 401 dn, HP LaserJet Pro 400 M 401 dwe, HP LaserJet Pro 400 M 401 adn, HP LaserJet Pro 400 M 401 d, HP LaserJet Pro 400 MFP M 425 dn, HP LaserJet Pro 400 M 401 n, HP LaserJet Pro 400 M 401 ne, Troy 401 DNE Security Printer
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner page yield | 6900 pages |
| Compatibility | LaserJet Pro 400 MFP M401/M425 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | RoHS, REACH SVHC,CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 |
| Replacement for | HP 80X |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF280X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 365 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Weight | 1.24 kg |
| Package width | 180 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 145 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 365 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 180 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 145 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF280X |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Compatibility | LaserJet Pro 400 MFP M401/M425 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Other features | |
| Certification | RoHS, REACH SVHC,CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account