We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TC-201 DirectLabel black on white 12mm x 7,7m for Brother P-Touch TC 9-12mm
SKU
TC201
£14.95
£12.46
In stock
Laminated Labelling Tape, 12mm, Black on White
Category: Label-Making Tapes
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | TC201 |
| EAN | 4977766050524 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
Brother tape cassettes are designed to work perfectly with our P-touch labelling machines, giving you excellent results and value for money.
Compatible Printers: Brother P-Touch 500, Brother P-Touch 500 II, Brother P-Touch 3000, Brother P-Touch 500 Series, Brother P-Touch 8 e, Brother P-Touch 5000, Brother P-Touch 2000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TC |
| Country of origin | Japan |
| Compatibility | PT2000, PT3000, PT500, PT5000, PT8E |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TC |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 7.7 m |
| Country of origin | Japan |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 20 mm |
| Weight | 50 g |
| Width | 60 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 7.7 m |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 372.2 kg |
| Products per pallet | 7000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 10 mm |
| Country of origin | Japan |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TC-201 DirectLabel black on wh...
£14.95
£12.46
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
£17.42
£14.52
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
£20.14
£16.78
|
Dymo 45016/S0720560 DirectLabel-etiket...
£14.58
£12.15
|
Dymo 45020/S0720600 DirectLabel-etiket...
£17.35
£14.46
|
Recommended
Dymo 45014/S0720540 DirectLabel-etiket...
£16.54
£13.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC201
|
S0720580
|
S0718040
|
S0720560
|
S0720600
|
S0720540
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|
White on transparent
|
Blue on white
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account