We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 15m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
SKU
50LCLC15
£9.14
£7.62
In stock
15m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
- OM2 (50/125)
- LC-LC High Quality Connectors
- Grey LSZH Sleeve
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | 50LCLC15 |
|---|---|
| EAN | 5056750309127 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
OM2 supports Gigabit Ethernet up to 500m. These Fibre Patch Cables are assembled using high quality connectors and 50/125 fibre optic cable, each cable is fitted with a strain relief boot and has Low Smoke Zero Halogen sleeving.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet 15m OM2 50/125 LC-LC Duplex G...
£9.14
£7.62
|
Hot Product
Microconnect FIB4210015 InfiniBand/fib...
£9.24
£7.70
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.51
£11.26
|
Bestseller
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.52
£11.27
|
StarTech.com Fiber Optic Cable - Multi...
£12.95
£10.79
|
Recommended
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.24
£11.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
50LCLC15
|
FIB4210015
|
50FIBLCSC2
|
50FIBLCLC1
|
FIBSTSC2
|
FIBLCSC1
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account