We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 2m UK (13 Amp) - IEC C13 Black PVC 1.0mm Power Leads
SKU
42-3287
£4.58
£3.82
In stock
UK Mains/C13, 2m
- 2m
- Black
- UK (13 Amp)
- C13
- 1.0mmSq
Category: Power Cables
| SKU | 42-3287 |
|---|---|
| EAN | 5056750308144 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
The UK - C13 mains cable, commonly (but incorrectly) known as a kettle lead, is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers, photocopiers and a wide range of other equipment.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Connector 1 current | 13 A |
| Input voltage | 250 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 1 mm² |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cablenet 2m UK (13 Amp) - IEC C13 Blac...
£4.58
£3.82
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£6.12
£5.10
|
Recommended
connektgear 5m Mains Extension Power C...
£4.87
£4.06
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£6.14
£5.12
|
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£5.68
£4.73
|
Popular
C2G 3m Power Cable Black
£8.22
£6.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42-3287
|
RB-310
|
27-0126
|
PXT101EUR
|
PXTNB2SUK6
|
88514
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Cables Direct
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account