We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 3u 19inch Blanking Panel Black
SKU
72-2665
£7.80
£6.50
In stock
3U Blanking Panel 19" Black
- Black
- 3 Rack Units (3u)
- 19 inch Full Rack Width
Category: Rack Accessories
| SKU | 72-2665 |
|---|---|
| EAN | 5056750315678 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
19 inch blanking panels are available in six heights and are fixed in place by industry standard cage nuts and screws.
These panels play an important role in airflow and thermal management by blanking out unused gaps down the front of a populated cabinet preventing hot air re-circulation eliminating the risk of hot spots.
Available as 1u, 2u, 3u, 4u, 6u and 8u
These panels play an important role in airflow and thermal management by blanking out unused gaps down the front of a populated cabinet preventing hot air re-circulation eliminating the risk of hot spots.
Available as 1u, 2u, 3u, 4u, 6u and 8u
| Features | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 131.9 mm |
| Depth | 12 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Rack capacity | 3U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet 3u 19inch Blanking Panel Black
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Digitus 254 mm (10") 1U shelf
£8.52
£7.10
|
Recommended
StarTech.com Multi-Directional Vertica...
£8.77
£7.31
|
Hot Product
Microconnect CABLEMANA-1 rack accessory
£8.48
£7.07
|
Popular
StarTech.com 1U Rack Blank Panel for 1...
£11.38
£9.48
|
Microconnect CABLEMANA-2 rack accessory
£10.28
£8.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
72-2665
|
DN-10 TRAY-1
|
CMHOOKMW
|
CABLEMANA-1
|
BLANKB1
|
CABLEMANA-2
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Digitus
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
| Type |
Blank panel
|
N/A
|
Cable ring
|
N/A
|
Blank panel
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account