We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet BL3LCLC10 InfiniBand/fibre optic cable 10 m LC Blue
SKU
BL3LCLC10
£10.21
£8.51
In stock
10m OM3 50/125 LC-LC Duplex Blue LSOH Fibre Patch Lead
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | BL3LCLC10 |
|---|---|
| EAN | 5056750318730 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
Our LC-LC OM3 Multimode patch leads are used particularly in 1 Gb/s, 10 Gb/s and short distance, high bandwidth applications.
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM3 Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 3.00mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM3 Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 3.00mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet BL3LCLC10 InfiniBand/fibre op...
£10.21
£8.51
|
Hot Product
Microconnect FIB4210015 InfiniBand/fib...
£9.24
£7.70
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.60
£12.17
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.69
£12.24
|
Bestseller
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.62
£12.18
|
Recommended
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.51
£11.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL3LCLC10
|
FIB4210015
|
FIBLCLC2
|
FIBLCLC1
|
50FIBLCLC2
|
50FIBLCSC2
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account