We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 10m USB 2.0 Active Repeater USB cable Black
SKU
USB2-REP10
£12.53
£10.44
In stock
10m USB 2.0 Active Repeater, Black
Category: USB Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | USB2-REP10 |
| EAN | 5055781223297 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
The USB2-REP10 is an active repeater for extending your usb connection by 10 metres.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Cable length | 10 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| USB connector type | USB Type-A |
| Compatible operating systems | Windows 98SE +/7 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cables Direct 10m USB 2.0 Active Repea...
£12.53
£10.44
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.30
£12.75
|
New
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£15.82
£13.18
|
connektgear 10m USB 2 Active Extension...
£15.02
£12.52
|
Popular
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.46
£12.05
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB2-REP10
|
90A052065
|
8-0754-12
|
26-2930
|
90A051945
|
519779
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Datalogic
|
Datalogic
|
connektgear
|
Datalogic
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 1 |
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account