We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct FB1M-LCLC-030D InfiniBand/fibre optic cable 3 m
SKU
FB1M-LCLC-030D
£5.75
£4.79
In stock
CDL 3m OM1 Optic Cable LC - LC
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | FB1M-LCLC-030D |
|---|---|
| EAN | 5055781212963 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cables Direct FB1M-LCLC-030D InfiniBan...
£5.75
£4.79
|
Microconnect FIB224002 InfiniBand/fibr...
£6.08
£5.07
|
Bestseller
Microconnect FIB884001 InfiniBand/fibr...
£5.72
£4.77
|
Microconnect FIB4220005 InfiniBand/fib...
£8.53
£7.11
|
Popular
Microconnect FIB884003 InfiniBand/fibr...
£6.79
£5.66
|
Hot Product
Microconnect FIB2210005 InfiniBand/fib...
£8.30
£6.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FB1M-LCLC-030D
|
FIB224002
|
FIB884001
|
FIB4220005
|
FIB884003
|
FIB2210005
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account