We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct FB2M-LCST-100D InfiniBand/fibre optic cable 10 m
SKU
FB2M-LCST-100D
£10.45
£8.71
In stock
CDL 10m OM2 Fibre Cable LC - ST
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | FB2M-LCST-100D |
|---|---|
| EAN | 5055781213601 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cables Direct FB2M-LCST-100D InfiniBan...
£10.45
£8.71
|
Microconnect FIB4210015 InfiniBand/fib...
£9.24
£7.70
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.60
£12.17
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.69
£12.24
|
Bestseller
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£14.62
£12.18
|
Recommended
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.51
£11.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FB2M-LCST-100D
|
FIB4210015
|
FIBLCLC2
|
FIBLCLC1
|
50FIBLCLC2
|
50FIBLCSC2
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account