We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct FB2S-LCSC-050YD InfiniBand/fibre optic cable 5 m
SKU
FB2S-LCSC-050YD
£6.22
£5.18
In stock
5m OS2 Fibre Optic Cable LC - SC (Single Mode)
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | FB2S-LCSC-050YD |
|---|---|
| EAN | 5055781240539 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cables Direct FB2S-LCSC-050YD InfiniBa...
£6.22
£5.18
|
Microconnect FIB4210015 InfiniBand/fib...
£9.24
£7.70
|
Popular
Microconnect FIB411001 InfiniBand/fibr...
£9.06
£7.55
|
Microconnect FIB224002 InfiniBand/fibr...
£6.08
£5.07
|
Bestseller
Microconnect FIB841002 InfiniBand/fibr...
£8.89
£7.41
|
Hot Product
Microconnect FIB884001 InfiniBand/fibr...
£5.72
£4.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FB2S-LCSC-050YD
|
FIB4210015
|
FIB411001
|
FIB224002
|
FIB841002
|
FIB884001
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account