We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct IEC Extension Cable C13 / C14 1m Black C14 coupler C12 coupler
SKU
RB-301/1.0
£2.68
£2.23
In stock
IEC Extension Cable C13 / C14, 10A, 250V, 1 m
Category: Power Cables
| SKU | RB-301/1.0 |
|---|---|
| EAN | 5055781217845 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
The IEC (C13) to IEC (C14) extension cable, more commonly know as a kettle lead extension cable is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C12 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C12 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£2.68
£2.23
|
Hot Product
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.56
£2.13
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£2.56
£2.13
|
Lindy 0.25m Power Adapter, LP4 Power M...
£3.94
£3.28
|
New
Cables Direct RB-250 power cable Black...
£16.72
£13.93
|
Bestseller
Cables Direct UK Mains Black 1.8 m C5...
£3.11
£2.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-301/1.0
|
90ACC1885
|
339100
|
33126
|
RB-250
|
RB-290AB1
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account