We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct RB-02-4GANGSWD surge protector White 4 AC outlet(s) 2 m
SKU
RB-02-4GANGSWD
£14.18
£11.82
In stock
4 Way Switched Surge Protected Power Block
Category: Surge Protectors
| SKU | RB-02-4GANGSWD |
|---|---|
| EAN | 5055781240140 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Introducing our power extension blocks. Our 4 way extension blocks are perfect for home and office use and has a 2 metre cable to provide power to work stations and any home or office equipment that uses a standard UK plug. This product is surge protected to provide better protect to electrical equipment. Each socket is individually switched allowing more control of powered items.
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Nominal current output | 13 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Cable colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct RB-02-4GANGSWD surge pro...
£14.18
£11.82
|
Popular
Belkin BSV400AF2M surge protector Whit...
£17.26
£14.38
|
Hot Product
Belkin BSV603AF2M surge protector Whit...
£23.02
£19.18
|
Bestseller
connektgear 5m 6 Way Surge Protected P...
£13.27
£11.06
|
Recommended
Cablenet 6 Way UK White 13Amp Surge Pr...
£11.93
£9.94
|
Cablenet 6 Way UK White 13Amp Surge Pr...
£16.57
£13.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-02-4GANGSWD
|
BSV400AF2M
|
BSV603AF2M
|
27-6050S
|
42-0573
|
42-0576
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Belkin
|
Belkin
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| AC outlets quantity |
4
|
4
|
6
|
6
|
6
|
6
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account