We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Canon 9254B001/PGI-2500XLBK Ink cartridge black, 2.5K pages ISO/IEC 24711 70,9ml for Canon IB 4050
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 2500.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 70.90 |
| SKU | 9254B001 |
| EAN | 4549292004809 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Canon Maxify iB 4050, Canon Maxify iB 4100 Series, Canon Maxify MB 5000 Series, Canon Maxify iB 4000 Series, Canon Maxify MB 5400 Series, Canon Maxify MB 5455, Canon Maxify MB 5050, Canon Maxify MB 5155, Canon Maxify MB 5300 Series, Canon Maxify iB 4150, Canon Maxify MB 5100 Series, Canon Maxify MB 5350, Canon Maxify MB 5450, Canon Maxify MB 5150
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink page yield | 2500 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Canon MAXIFY iB4050 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 129 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 129 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Canon 9254B001/PGI-2500XLBK Ink cartri...
£31.70
£26.42
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.82
£21.52
|
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£42.97
£35.81
|
New
Epson C33S020405/SJIC-7-R Ink cartridg...
£28.16
£23.47
|
Hot Product
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£27.66
£23.05
|
Popular
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
£27.13
£22.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9254B001
|
C9351AE
|
C8765EE
|
C33S020405
|
2971B001
|
8049B001
|
| Manufacturer |
Canon
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Red
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account