We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture 55080-70000 thermal paper 75 m
SKU
55080-70000
£47.87
£39.89
In stock
Thermal Receipt Paper 80x80mm Core 12mm - 75M, 48gr. White BP-A Free 30 pcs/box
Category: Thermal Paper
| SKU | 55080-70000 |
|---|---|
| EAN | 5709750174645 |
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal receipt rolls, in various sizes and paper types. Both bisphenol A-free rolls and rolls completely free of bisphenol.
| Technical details | |
|---|---|
| Length | 75 m |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 250 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package height | 160 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Length | 75 m |
| Width | 80 mm |
| Diameter | 8 cm |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Features | |
|---|---|
| Length | 75 m |
| Width | 80 mm |
| Diameter | 8 cm |
| Quantity per box | 30 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 30 pc(s) |
| Package width | 250 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package height | 160 mm |
| Package depth | 380 mm |
You may also be interested in
| Product |
Capture 55080-70000 thermal paper 75 m
£47.87
£39.89
|
Hot Product
Zebra Z-Perform 1000D 11 m
£71.63
£59.69
|
Popular
Capture 55057-40003 thermal paper 50 m
£66.23
£55.19
|
Bestseller
Capture 55080-70847 thermal paper 75 m
£51.55
£42.96
|
Capture 10000011 thermal paper 41 m
£49.08
£40.90
|
Recommended
Brother BDL-7J000058-040 Thermal paper...
£44.23
£36.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
55080-70000
|
3012973
|
55057-40003
|
55080-70847
|
10000011
|
BDL7J000058040
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
CAPTURE
|
CAPTURE
|
CAPTURE
|
Brother
|



Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account