We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Double Socket Arm
SKU
RAM-D-201U-C
£65.44
£54.53
In stock
RAM Double Socket Arm
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-D-201U-C |
|---|---|
| EAN | 0793442220111 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Y |
The RAM-D-201U-C, short double socket arm, has a socket at both ends that accommodates 2.25" ball bases. A single spring inside the arm opens the end sockets, allowing you to pivot the ball and socket connection. This socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 5.71 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 752 g |
| Depth | 129.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
RAM Mounts Double Socket Arm
£65.44
£54.53
|
Bestseller
Cisco 19-Inch Rackmount for Catalyst 3...
£61.00
£50.83
|
Popular
RAM Mounts Double Ball Mount with 75x7...
£66.41
£55.34
|
New
Epson Wall hanging unit for TM-m30 Ser...
£53.54
£44.62
|
Hot Product
Motorola MT4301 mounting kit Black
£68.17
£56.81
|
Motorola MT3507 mounting kit Black, Si...
£66.23
£55.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-D-201U-C
|
RCKMNT-19-CMPCT=
|
RAM-101U-2461
|
C32C881017
|
MT4301
|
MT3507
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
Cisco
|
RAM Mounts
|
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account