We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 10m 4 Way Power Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
SKU
27-4100
£14.38
£11.98
In stock
10m 4 Way Power Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 4 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 10m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: White
Category: Power Extensions
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| SKU | 27-4100 |
| EAN | 5035624021181 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our 4 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Swivel AC outlet | No |
| Placement supported | Indoor |
| Indication light | No |
| Power plug type | Type G |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Certification | REACH |
| Weatherproof | No |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power | |
| Maximum current | 13 A |
| AC input voltage | 250 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 258 mm |
| Depth | 54 mm |
| Weight | 510 g |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 350 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 10m 4 Way Power Extension...
£14.38
£11.98
|
Hot Product
Microconnect GRU00610W power extension...
£17.69
£14.74
|
Popular
Microconnect GRUELU3H050 power extensi...
£20.21
£16.84
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£12.70
£10.58
|
New
Microconnect GRU0063B power extension...
£11.93
£9.94
|
Microconnect PE140300W power extension...
£12.89
£10.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-4100
|
GRU00610W
|
GRUELU3H050
|
GRU0065W
|
GRU0063B
|
PE140300W
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
4
|
6
|
3
|
6
|
6
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account