We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
SKU
819203-B21
£851.54
£709.62
In stock
8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 819203-B21 |
|---|---|
| EAN | 0889296687368 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Hard drive | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | LFF |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Height (imperial) | 22.1 cm (8.68") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 146 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 220.4 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 254 x 220.5 mm (5.75 x 10 x 8.68") |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Height (imperial) | 22.1 cm (8.68") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 254 x 220.5 mm (5.75 x 10 x 8.68") |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£851.54
£709.62
|
Recommended
HPE 820033-001 internal hard drive 8 T...
£861.43
£717.86
|
HPE P02758-001 internal hard drive 720...
£868.85
£724.04
|
Bestseller
Synology HAS5300-12T internal hard dri...
£698.28
£581.90
|
New
Axis 02471-001 internal hard drive 4 TB
£718.50
£598.75
|
Popular
Axis 02472-001 internal hard drive 8 TB
£1,078.33
£898.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
819203-B21
|
820033-001
|
P02758-001
|
HAS5300-12T
|
02471-001
|
02472-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Axis
|
Axis
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account