We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Premium XP-6100
SKU
C11CG97401
£148.36
£123.63
In stock
Expression Premium XP-6100
- Compact and versatile A4 multifunction printer with easy-to-use touchscreen: High-quality print, copy and scan in one machine
- Wireless connectivity lets you print from anywhere: Print easily from your smartphone or tablet using the Epson iPrint and Creative Print apps, where you can use your photos to create and print photo books, greetings cards and more*
- Save money by only replacing the colour used: With Epson's genuine individual inks
- Money and paper saving double-sided printing: Automatically print on both sides to reduce paper usage and save money
- User-friendly and versatile paper trays: Front-loading paper trays for A4 paper and photo sized. Plus rear speciality media feed for thicker card and a motorised output tray.
Category: Multifunctionals
| Duplex printing | Yes |
|---|---|
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Colour printing |
| Print technology | Inkjet |
| SKU | C11CG97401 |
| EAN | 8715946653648 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Expression |
| Product Series | Premium |
| Product Videos |
View Video View Video |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Wireless all-in-one
Forget compromise; with the XP-6100 you can produce high-quality photos and text documents from a compact and stylish all-in-one. It’s economical too with individual ink cartridges for replacing just the colour you’ve used. And if printing away from your desktop appeals, there’s a full suite of mobile printing options.
Style and substance
Unsightly tech is a thing of the past; this all-in-one looks great from every angle. And wherever you choose to place it, the modest footprint ensures it takes up as little space as possible.
Best of both worlds
Enjoy the beauty of high-quality photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink set. Photos are crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks as Claria Premium incorporates a photo black ink cartridge.
Mobile printing
Print using smart devices with Epson’s free apps, Wi-Fi, and Wi-Fi Direct. Print and scan wirelessly with Epson’s iPrint* app or try Epson’s Creative Print* app to print photos from Facebook, create greeting cards and more. And print from almost anywhere in the world by emailing files to the printer with Epson Email Print*.
Fuss-free features
The XP-6100 is easy to use without a computer; there’s a 6.1cm LCD screen and a memory card slot for printing photos directly. Save time and paper with fast, A4 double-sided printing and dual paper trays (duplex). It's also possible to print on suitable CDs and DVDs, and create personalised calendars.
Forget compromise; with the XP-6100 you can produce high-quality photos and text documents from a compact and stylish all-in-one. It’s economical too with individual ink cartridges for replacing just the colour you’ve used. And if printing away from your desktop appeals, there’s a full suite of mobile printing options.
Style and substance
Unsightly tech is a thing of the past; this all-in-one looks great from every angle. And wherever you choose to place it, the modest footprint ensures it takes up as little space as possible.
Best of both worlds
Enjoy the beauty of high-quality photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink set. Photos are crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks as Claria Premium incorporates a photo black ink cartridge.
Mobile printing
Print using smart devices with Epson’s free apps, Wi-Fi, and Wi-Fi Direct. Print and scan wirelessly with Epson’s iPrint* app or try Epson’s Creative Print* app to print photos from Facebook, create greeting cards and more. And print from almost anywhere in the world by emailing files to the printer with Epson Email Print*.
Fuss-free features
The XP-6100 is easy to use without a computer; there’s a 6.1cm LCD screen and a memory card slot for printing photos directly. Save time and paper with fast, A4 double-sided printing and dual paper trays (duplex). It's also possible to print on suitable CDs and DVDs, and create personalised calendars.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Digital sender | No |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Digital sender | No |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Digital sender | No |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 15.8 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 11.3 ipm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 0 mm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Scan to | Cloud |
| Scan technology | CIS |
| Fax | |
| Faxing | No |
| Storage | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 120 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| PictBridge | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Online services supported | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, AES, TKIP, WPA-PSK |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Product colour | Black |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 18 W |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 6 W |
| Power consumption (sleep) | 0.6 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (copying) | 18 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Scan |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 349 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Scan |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Scan |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Software CD | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
| Other features | |
| Software CD | Yes |
| PictBridge | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 18 W |
| Duplex printing | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson Expression Premium XP-6100
£148.36
£123.63
|
Recommended
Canon MAXIFY MB2150 Inkjet A4 600 x 12...
£126.66
£105.55
|
Popular
Canon MAXIFY MB5150 Inkjet A4 600 x 12...
£167.41
£139.51
|
New
Epson Expression Premium XP-7100
£134.94
£112.45
|
Canon MAXIFY MB2750 Inkjet A4 600 x 12...
£146.48
£122.07
|
Bestseller
Epson WorkForce Pro WF-3820DWF Printer
£148.36
£123.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CG97401
|
0959C008
|
0960C008
|
C11CH03401
|
0958C008
|
C11CJ07401
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Home & Office
|
Business
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Copying |
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
20-35ppm
|
16-20ppm
|
N/A
|
20-35ppm
|
N/A
|
35-43ppm
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
| Faxing |
N
|
Colour faxing
|
Colour faxing
|
N
|
Colour faxing
|
N/A
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum resolution |
5760 x 1440 DPI
|
600 x 1200 DPI
|
600 x 1200 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
600 x 1200 DPI
|
N/A
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Printing |
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
| Ethernet LAN |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account