We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis TQ3003-SE Mount
SKU
02987-001
£623.94
£519.95
In stock
Wall Mount, Stainless Steel
- Resistant to marine environments and most chemicals
- Suitable for most environments
- Marine-grade stainless steel (SUS 316L)
- Ideal for stainless steel fixed dome cameras
- 1 1/2” NPS
Category: Security Camera Accessories
| SKU | 02987-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021087330 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
AXIS TQ3003-SE Wall Mount
AXIS TQ3003-SE Wall Mount is made of marine-grade, electropolished stainless steel (SUS 316L), which improves its surface quality.
AXIS TQ3003-SE Wall Mount is made of marine-grade, electropolished stainless steel (SUS 316L), which improves its surface quality.
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P3268-SLVE, Q3538-SLVE |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Product colour | Stainless steel |
| Connecting thread | 1 1/2" |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Ergonomics | |
| Connecting thread | 1 1/2" |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Technical details | |
| Compatibility | P3268-SLVE, Q3538-SLVE |
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 165 mm |
| Depth | 214.1 mm |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Axis TQ3003-SE Mount
£623.94
£519.95
|
New
Axis 01721-001 security camera accessory
£749.08
£624.23
|
Popular
Bosch MIC-ILG-400 security camera acce...
£922.00
£768.33
|
Recommended
Axis TU9002 Joystick
£554.48
£462.07
|
Hot Product
Axis F9111-R Mk II Base unit
£669.85
£558.21
|
Bestseller
Axis F9114-R Mk II Base unit
£758.47
£632.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02987-001
|
01721-001
|
MIC-ILG-400
|
02475-001
|
02998-001
|
02999-001
|
| Manufacturer |
Axis
|
Axis
|
Bosch
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
| Type |
Mount
|
N/A
|
Illuminator
|
Joystick
|
Base unit
|
Base unit
|
| Placement supported |
Universal
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
| Brand compatibility |
Axis
|
N/A
|
BOSCH
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account