We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks Galaxy Tab Active 3/5 8" Apex Enclosure Wall Mount - Black
SKU
80GAPXB
£90.92
£75.77
In stock
Galaxy Tab Active 3/5 8" Apex Enclosure Wall Mount - Black
- Sleek metal frame
- Quick keyed access
- Compatible with VESA 100X100 and VESA 75X75
- Exposed front and back cameras and sensors
Category: Tablet Security Enclosures
| SKU | 80GAPXB |
|---|---|
| EAN | 0810157342904 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Y |
The Apex Galaxy tablet enclosure blends a sleek metal frame with practical features tailored for business use, such as quick keyed access and charging cable access. Its design guarantees that the tablet's front and back cameras, as well as sensors, remain exposed for seamless functionality, thereby enhancing user interaction. With the option for direct wall mounting, the Apex offers versatility and security, making it an ideal solution for displaying tablets in any business setting.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Galaxy Tab Active5 | 8" | 2024 | SM-X306B Galaxy Tab Active3 | 8" | 2020 | SM-T575 |
| Colour group | Black |
| Minimum screen size | 20.3 cm (8") |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | Israel |
| Brand compatibility | Samsung |
| Packaging content | |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | Galaxy Tab Active5 | 8" | 2024 | SM-X306B Galaxy Tab Active3 | 8" | 2020 | SM-T575 |
| Colour group | Black |
| Minimum screen size | 20.3 cm (8") |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Compulocks Galaxy Tab Active 3/5 8&quo...
£90.92
£75.77
|
Hot Product
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet &...
£91.02
£75.85
|
Popular
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet &...
£91.02
£75.85
|
Compulocks iPad 10.9" 10th Gen Sw...
£72.82
£60.68
|
Recommended
Compulocks iPad 10.2" Space Enclo...
£121.85
£101.54
|
Bestseller
Compulocks Galaxy Tab A9+/A11+ Apex En...
£91.20
£76.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
80GAPXB
|
SPCF700-02
|
SPCF500-02
|
209SWLB
|
111B102IPDSB
|
11GAPX9B
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Ergonomic Solutions
|
Ergonomic Solutions
|
Compulocks
|
Compulocks
|
Compulocks
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account