We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks Surface Pro 9-11 Apex Enclosure Wall Mount
SKU
580APXB
£108.73
£90.61
In stock
Surface Pro 9-11 Apex Enclosure Wall Mount
- Sleek metal frame
- Quick keyed access
- Compatible with VESA 100X100 and VESA 75X75
- Exposed front and back cameras and sensors
Category: Tablet Security Enclosures
| SKU | 580APXB |
|---|---|
| EAN | 0810157340245 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Y |
The Apex MS Surface tablet enclosure blends a sleek metal frame with practical features tailored for business use, such as quick keyed access and charging cable access. Its design ensures that the tablet's front and back cameras, as well as sensors, remain exposed for seamless functionality, thereby enhancing user interaction. With the option for direct wall mounting, the Apex offers versatility and security, making it an ideal solution for displaying tablets in any business setting.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | 2 Keys |
| Compatibility | Surface Pro 9 | 13” | 2022 Surface Pro 10 | 13” | 2024 Surface Pro 11 | 13" | 2024 | A Copilot+ PC |
| Product colour | Black |
| Colour group | Black |
| Material | Aluminium |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | Israel |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Packaging content | |
| Number of keys included | 4 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | 2 Keys |
| Compatibility | Surface Pro 9 | 13” | 2022 Surface Pro 10 | 13” | 2024 Surface Pro 11 | 13" | 2024 | A Copilot+ PC |
| Product colour | Black |
| Colour group | Black |
| Material | Aluminium |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Compulocks Surface Pro 9-11 Apex Enclo...
£108.73
£90.61
|
Popular
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet &...
£91.02
£75.85
|
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet &...
£91.02
£75.85
|
Bestseller
Compulocks Galaxy Tab A9+/A11+ Apex En...
£93.08
£77.57
|
Recommended
Compulocks Galaxy Tab A9 Apex Enclosur...
£103.34
£86.12
|
New
Compulocks Galaxy Tab S9+/S9FE+ 12.4&q...
£120.47
£100.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
580APXB
|
SPCF700-02
|
SPCF500-02
|
11GAPX9B
|
87GAPX9B
|
124GAPXB
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Ergonomic Solutions
|
Ergonomic Solutions
|
Compulocks
|
Compulocks
|
Compulocks
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account