We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks VESA Brandable Floor Stand Black
SKU
140B
£287.72
£239.77
In stock
Brandable VESA Mount Security Floor Stand Black - Tiltable display
- Simple installation (one solid metal structure)
- Screen can be set in landscape or portrait mode
- Full tilt screen
- Wire management through stand
- Graphic panel included (no printing services provided)
- Optional lighting kit
- Bigger base add-on for larger screens
- Slot for easy panel removal/replacement
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 140B |
| EAN | 0854340005542 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Y |
Brandable VESA Mount Security Floor Stand - Tiltable Display Floor Stand
Compulocks Brand-able Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
Compulocks Brand-able Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Healthcare / POS / Retail / Hospitality / Exhibitions |
| Mounting type | Floor |
| Adjustable | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Other features | |
| Mounting kit | Yes |
| Suitable for | Healthcare / POS / Retail / Hospitality / Exhibitions |
| Mounting type | Floor |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Compulocks VESA Brandable Floor Stand...
£287.72
£239.77
|
Popular
Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm Si...
£257.22
£214.35
|
Recommended
Compulocks VESA Brandable Floor Stand...
£259.20
£216.00
|
Hot Product
Datalogic 94A150096 holder Mobile comp...
£348.08
£290.07
|
New
Getac T800 Passive holder Tablet/UMPC...
£270.10
£225.08
|
Zebra CRD-TC7X-DACH-01 holder Active h...
£257.96
£214.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
140B
|
45-246-026
|
140W
|
94A150096
|
543312210009
|
CRD-TC7X-DACH-01
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Ergotron
|
Compulocks
|
Datalogic
|
Getac
|
Zebra
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Proper use |
indoor
|
N/A
|
indoor
|
N/A
|
N/A
|
car
|
| Mobile device type |
Tablet/UMPC
|
N/A
|
Tablet/UMPC
|
Mobile computer
|
Tablet/UMPC
|
Mobile computer
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account