We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 0.5m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-70054K
£2.57
£2.14
In stock
0.5m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 0.5m
- Colour: Black
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70054K |
| EAN | 5035624027282 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | No |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 0.5m HDMI V2.0 4K UHD Conn...
£2.57
£2.14
|
New
Cables Direct 99HDHS-400 HDMI cable 0....
£2.28
£1.90
|
Bestseller
Cables Direct 2m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.36
£1.97
|
Hot Product
Cables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cabl...
£3.11
£2.59
|
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 1.8m, Su...
£2.77
£2.31
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 3m, Suit...
£3.77
£3.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70054K
|
99HDHS-400
|
99HDHS-102
|
99HDHS-103
|
306119
|
306126
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account