We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-7181
£4.28
£3.57
In stock
1m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: Mini DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DisplayPort Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
Category: DisplayPort Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7181 |
| EAN | 5035624025356 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our mini DisplayPort to DisplayPort cable allows you to connect from your mini DP source device to your DisplayPort display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 1m Mini DisplayPort to Dis...
£4.28
£3.57
|
Hot Product
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
£4.87
£4.06
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£5.26
£4.38
|
StarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1....
£6.05
£5.04
|
Cables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort...
£5.42
£4.52
|
Bestseller
Cables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort...
£4.36
£3.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7181
|
CDLDP-002LOCK
|
306935
|
DISPL50CM
|
99DP-003LOCK
|
99DP-002LOCK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account