We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
SKU
26-6010/8K
£5.26
£4.38
In stock
1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- 8K Digital Cinema Standard UHD (Ultra High Definition) display 7680 x 4320 resolution
- 60Hz Refresh rate (60 frames per second)
- Bandwidth: 32.4Gbps
- Supports HDR (High Dynamic Range) colour depth and VRR (Variable Refresh Rate)
- Up to 32 audio channels for speakers up to 1536 kHz rate
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- Apple 5K Compatible
- Flexible strain relief moulded collar
- Lifetime warranty
Category: DisplayPort Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6010/8K |
| EAN | 5035624027084 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 8K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package depth | 180 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Package depth | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Con...
£5.26
£4.38
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£5.26
£4.38
|
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2...
£6.50
£5.42
|
StarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1....
£6.05
£5.04
|
Cables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort...
£5.42
£4.52
|
Hot Product
Cables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort...
£4.36
£3.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6010/8K
|
306935
|
DISPL1M
|
DISPL50CM
|
99DP-003LOCK
|
99DP-002LOCK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account