We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM3 50/125 Micron LC to LC Aqua
SKU
35-0020LCLC
£5.88
£4.90
In stock
2m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM3 50/125 Micron LC to LC Aqua
- Conforms to ITU-T G.651.1 TIA/EIA 492AAAB IEC60793-2-10
- Data transfer speed of up to 10 Gigabit per second (Gbps)
- Type: OM3 Duplex Multi-Mode cable
- 50/125 Micron
- Fibre optic cables are less susceptible to EMI (electro-magnetic interference)
- LSZH (LS0H): Low smoke zero halogen
- Flexible strain relief moulded collar
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | 35-0020LCLC |
| EAN | 5035624022201 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Features | |
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Package type | Bag |
| Country of origin | China |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Cable diameter | 10 cm |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m Duplex Fibre Optic Mult...
£5.88
£4.90
|
connektgear 1m Duplex Fibre Optic Mult...
£5.41
£4.51
|
Microconnect FIB224002 InfiniBand/fibr...
£6.08
£5.07
|
Bestseller
Microconnect FIB884001 InfiniBand/fibr...
£5.72
£4.77
|
Hot Product
Microconnect FIB4220005 InfiniBand/fib...
£8.53
£7.11
|
Popular
Microconnect FIB884003 InfiniBand/fibr...
£6.77
£5.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
35-0020LCLC
|
35-0010LCLC
|
FIB224002
|
FIB884001
|
FIB4220005
|
FIB884003
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account