We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m UK Mains Power Cable - UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
SKU
27-0346
£7.15
£5.96
In stock
5m UK Mains Power Cable - UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C5 IEC Cloverleaf Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 1mm2
- Cable length: 5m
- Colour: Black
Category: Power Cables
| SKU | 27-0346 |
|---|---|
| EAN | 5035624023802 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our UK plug to C5 power cable is built to deliver safe and reliable power to a range of devices, such as laptop chargers, projectors and printers. Featuring a standard UK plug at one end and a C5 (cloverleaf) socket at the other, it is designed to plug into devices featuring a C6 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 5m UK Mains Power Cable -...
£7.15
£5.96
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.35
£6.96
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£6.12
£5.10
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£6.12
£5.10
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0346
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
88516
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account